Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
Sakrili da kod Aca drže 20,8 miliona * Nije plagijat, ali nije ni autentičan * Od Vladinog kredita stambeno zbrinuo sinove * Švercovao 105 kilograma kokaina * „Moja istina” šou satkan od emocija * Odboru za izorne reforme produžen rok do 18. decembra * Zetu zagađuju, a u zaštitu se ne uključuju
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 12-11-2019

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
SAŠA MIJOVIĆ, PREDSJEDNIK NOVE LjEVICE:
Stare opozicione stranke treba da se povuku i prepuste mladim i novim snagama da urade ono što oni nijesu uspjeli 30 godina – da smijene vlast.

Vic Dana :)

Okupilo se 20.000 Crnogoraca koji štrajkuju zbog nezaposlenosti. Tu se slučajno nađe američki biznismen i pita jednog Crnogorca:
– Je li, šta je ovo?
– Ovo je štrajk zbog nezaposlenosti - kaže Crnogorac.
– Pa hajde, daću ti ja posao - reče biznismen.
Crnogorac će tužno:
– Pa đe baš mene nađe od 20.000 ljudi.







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Moj doktor - datum: 2019-11-05 SPECIJALISTA OPŠTE MEDICINE DR ABEDIN ADŽOVIĆ ZA „DAN” GOVORI O UZROCIMA, SIMTOMIMA, I LIJEČENJU UPALE ŽDRIJELA
Abedin Adžović Bakterijske infekcije se mogu iskomplikovati Ukoliko se adekvatno brzo ne dokaže, infekcija ždrijela, može dovesti do komplikacija kao što su gnojne infekcije, peritonzilarni apces, upale uha, šarlah, pretežno kod djece, reumatsku groznicu i upalu zglobova
Dan - novi portal
Grlo, odnosno ždrijelo, je vrlo važan dio našeg tijela u kojem se srijeću putevi gutanja i disanja. Ždrijelo (farinks) je dio grla između krajnika i glasnica (u grkljanu) i njegova uloga je da štiti donje disajne puteve, a takođe i da usmjerava vazduh iz usne i nosne šupljine u donje djelove respiratornog sistema. Ždrijelo učestvuje u procesu gutanja i artikuliše govor - objasnio je dr Abedin Adžović.

Prema njegovim riječima, jedan od najčešćih razloga zbog kojih pacijenti posjećuju doktora, naročito u zimskom periodu, je osjećaj nelagode i grebanja u grlu.

O uzrocima, simtomima, i liječenju upale ždrijela dr Adžović, specijalista opšte medicine u Domu zdarvlja Podgorica, govori za „Dan”

Kada se govori o grlobolji, misli li se na upalu grla tj. ždrijela, upalu krajnika, upalu grkljana i glasnica ili je upala grla sve to?

– Ždrijelo je zajedno sa usnom dupljom najprije izloženo spoljašnjim faktorima kao što je hladan vazduh i zbog prisustva samih limfnih žlijezda, koje imaju zaštitnu ulogu, zbog toga reaguje na upale. Upale grla spadaju među najčešće razloge posjeta ljekaru. Kada se radi o grlobolji obično se misli na upalu ždrijela (faringitis), upalu krajnika (tonzilitis) i upalu grkljana i glasnica (laringitis).

Koliko puta godišnje može da se javi upala grla?

– Upala grla je individualna, jer zavisi od svih faktora koje sam naveo, a prvenstveno od imunog odgovora. Najčešće se javlja u zimskom periodu (kasna jesen i proljeće), a može se javiti i tokom ljetnjih mjeseci. Javlja se kod oba pola i kod svih uzrasta.

Koja je razlika između akutne i hronične upale grla?

– Akutna upala krajnika nastaje naglo i obično je vremenski ograničena, traje od 7 do 10 dana i nakon davanja odgovarajuće terapije dolazi do ozdravljenja. Hronična upala, za razliku od akutne, traje duži vremenski period, pri čemu osoba ima konstantno smetnje u grlu tipa grebuckanja, neprijatnog zadaha, otežanog gutanja, koje je praćeno bolom, povišenom tjelesnom temperaturom i učestalim ponavljanjem u kraćem vremenskom periodu bez obzira na datu odgovarajuću terapiju.

Kako prepoznati simptome upale grla kod bakterijske, a kako kod virusne infekcije?

– Bakterijska infekcija kod upale grla često dovodi do teškoća sa gutanjem, bolom u grlu, temperaturom, hipertrofičnim krajnicima (prisustvo gnojnih čepića), promuklosti, uvećanim limfnim čvorovima ispod uha koje su vidljive na vratu, što često dovodi do zablude u postavljanju diferencijalne dijagnoze (mononukleoza).

Za razliku od bakterijske, virusna infekcija kao i svaka druga infekcija je praćena običnim simptomima kao što su curenje nosa, kašalj i peckanje u grlu.

Virusnu infekciju grla obično ne prate dodatne komplikacije, kakav je slučaj sa bakterijskom?

– Bakterijska infekcija, ukoliko se adekvatno brzo ne dokaže, može dovesti do komplikacija kao što su gnojne infekcije, peritonzilarni apces, upale uha, šarlah, pretežno kod djece, reumatsku groznicu i upalu zglobova.

Koja je najčešća bakterija koja izaziva infekciju grla? Koji su uzroci pojave bakterijske upale grla?

– Najčešća bakterija koja izaziva infekciju grla je bakterija iz grupe streptokoka. Postoje dvije grupe streptokoknih bakterija, a najčešći uzročnici su iz grupe A, ali moguća je i infekcija iz grupe C i G. Bakterije se najčešće prenose kontaminacijom, bliskog kontakta sa zaraženom osobom, putem hrane, pribora za jelo i dr.

Simptomi bakterijske upale grla? Dijagnostika? Terapija?

– Bakterijske upale grla su prepoznatljive kod osoba sa crvenilom u grlu, otežanim gutanjem, bolom, povremeno povišenom tjelesnom temperaturom (preko 38.5 stepeni). Javljaju se i povremena jaka glavobolja, malaksalost, opšta slabost, a to je sve praćeno otokom limfnih žlijezda.

Dijagnostika se postavlja na osnovu anamneze, kliničke slike tj. pregleda bolesnika, dodatnom dijagnostikom (laboratorija, CRP, KKS, bakteriološki bris), antitijela na viruse infektivne mononukleoze i enzimi jetre, kod sumnje na mononukleozu.

Terapija bakterijske upale grla uvijek se liječi antibioticima, najbolje prema antibiogramu koji se dobija uzimanjem brisa iz grla. Koriste se antibiotici iz grupe penicilina sa proširenim dejstvom. Takođe se koriste simtomatski ljekovi za sniženje tjelesne temperature, kapi za nos, sirup protiv kašlja. Preporučuje se uzimanje dosta tečnosti (toplih napitaka) i mirovanje. Liječenje traje induvidualno, obično od 7 do 10 dana. Ukoliko bolovi u grlu traju duže od 7 dana i pored date terapije potrebno je pacijenta uputiti na tercijalni nivo radi dodatne dijagnostike i terapije.

Da li je terapija ista i za upalu ždrijela, i za upalu krajnika?

– Terapija odnosno liječenje upale individualno zavisi od uzročnika, kliničke slike, uzrasta i opšteg stanja oboljelog, tako da se sa sigurnošću ne može reći da se radi o istoj terapiji dok se ne utvrdi diferencijalna dijagnoza, mada je početak davanja terapije sličan.

Kada kažemo da pacijent ima hroničnu upalu krajnika? Kako se ona tretira?

– Kao što sam rekao, hronična upala krajnika se češće javlja kod osoba sa oslabljenim imunološkim sistemom, tako da krajnici više ne mogu obavljati svoju odbrambenu funkciju, te i sami postaju izvor infekcije. Tretira se prvenstveno antibiotskom i simtomatskom terapijom, a ukoliko ne dolazi do poboljšanja šalje se na tercijalni nivo i eventualno na operaciju krajnika (tonzilektomija).

D.Lj.


Kamen u krajnicima
Istraživanja su pokazala da svaka četvrta osoba ima kamenje u krajnicima. Kakvo je u stvari to kamenje i kako se stvara, a kako odstranjuje?

– Kamenje u krajnicima su zapravo kalcifikovani ostaci hrane koji zapadnu u rupice vaših krajnika, gdje očvrsnu i dobiju bijelu formu. Izazivaju neprijatan zadah zbog bakterija koje su se stvorile zbog ostataka hrane koja se raspada u krajnicima. Kamenje ne stvara nikakve opasne posljedice, mada se pored neprijatnog zadaha povremeno javlja grebuckanje u grlu. Najlakši način odstranjivanja kamena u krajnicima je blago potiskivanje krajnika špatulom. Ona je dovoljna da izbaci kamenje iz krajnika.


Nužda određuje tajming za operaciju
Kada krajnici atrofiraju da li ih je nužno odstraniti? Postoji li idealno vrijeme (starosna dob) za to?
– Kada krajnici više ne predstavljaju „prvu liniju” odbrane organizma od infekcije, nego naprotiv žarište infekcije koje se učestalo ponavlja više puta u toku godine, takvim pacijentima se predlaže hiruško uklanjanje krajnika (tonzila) uz prethodni dogovor nadležnih specijalista (ORL). Idealno vrijeme za odstranjivanje krajnika nažalost ne postoji. Nužna, neophodna potreba dovodi do toga da se oni moraju odstraniti.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"